|
<< Klik for at se indhold >> Demens og antipsykotika |
Hvad er Demens og antipsykotika?
Funktionen Demens og antipsykotika hjælper praktiserende læger med at identificere demenspatienter, der aktuelt får antipsykotisk behandling. Målet er at styrke kvaliteten af behandlingen og reducere unødvendig brug af antipsykotisk medicin blandt ældre patienter.
Du kan finde en video-gennemgang og en skriftlig vejledning på KiAP´s hjemmeside: Her
Hvordan bruger du Demens og antipsykotika?
Funktionen findes i Statistik-modulet, som tilgås fra Patienthovedet via ikonet øverst i venstre hjørne

Når Statistik-modulet åbnes, vises vinduet nedenfor automatisk, hvor du kan vælge en eksisterende statistikskabelon. Bruger du Demens og antipsykotika for første gang, skal du oprette en ny skabelon ved at klikke på <Ny>. Herefter kan den genanvendes fremover.

For at oprette skabelonen vælges modulet Demens og antipsykotika via <plus-ikonet (+)>

Så navngives skabelonen, de relevante felter markeres, og til sidst klikkes der på <Gem>.

Skabelonen vil nu fremgå af listen, hvor den kan vælges ved at trykke <OK>.

Listen med patienter, der opfylder kriterierne for at blive inkluderet, vil fremgå nedenfor.

Resultatet er en liste over patienter, der opfylder inklusionskriterierne. Det drejer sig om patienter med en demensdiagnose (P70) eller patienter registreret med hukommelsessvigt (P20), som samtidig har en åben eller aktiv ordination på antipsykotisk medicin. Bemærk, at patienter, som tidligere har fået antipsykotika, men hvor ordinationen endnu ikke er afsluttet med en slutdato i journalsystemet, også vil fremgå af listen.
Listen kan udskrives, eller gemmes som en CSV- eller excel fil.